Skip to main content

Nasze wspaniałe aktorki – Helena Radzikowska i Paulina Moś – już w najbliższy piątek zagoszczą na Waszych ekranach! A to za sprawą czytania performatywnego realizowanego, oczywiście online, we współpracy z Teatrem Żydowskim – zapraszamy na kanał YouTube i Vimeo Teatru!

SKLEPY CYNAMONOWE Brunona Schulza w reż. Jerzego Machowskiego | 3.04 | 19:00

TRANSMISJA YT: bit.ly/sklepy_cynamonowe_yt

TRANSMISJA VIMEO: bit.ly/sklepy_cynamonowe_vimeo

Sklepy cynamonowe są zbiorem opowiadań wydanym w 1934 roku, należącym do kanonu polskiej literatury pięknej. Autor przedstawia w nich dzieje rodziny kupieckiej z małego galicyjskiego miasteczka z przełomu XIX i XX wieku. Stara się doszukać w tych dziejach ich najgłębszego sensu. Oniryczny opis zdarzeń czy wnikliwa analiza psychologiczna postaci są środkami, które mają pomóc dotrzeć do źródła ludzkiego losu i historii rodziny. Oscylując pomiędzy opisem świata realnego a odniesieniami do artystycznych, egzotycznych i duchowych dziedzin ludzkiej aktywności, Schulz nadaje faktom walory mityczne, przenosząc czytelnika w rzeczywistość przetworzoną przez natchnioną wyobraźnię. Magnetyczną siłę literackiej wizji Schulza potęguje niezwykle oryginalny i bogaty w metafory język jego prozy.

Jerzy Jarzębski pisał: „Dziś można powiedzieć, że być może to Schulz, a nie Gombrowicz czy nawet uhonorowany Noblem Miłosz, jest najbardziej powszechnie znanym i docenianym pisarzem polskim xx wieku, a liczba prac powstających na temat jego twórczości w różnych krajach świata idzie w setki. Jeśli dołączymy do tego wspomnianą już swoistą recepcję jego dzieł i biografii przez literaturę, teatr i kino, ujrzymy obraz twórcy, który w ponad siedemdziesiąt lat po śmierci z młodzieńczą energią zdobywa coraz to nowe umysły”.

Ogromnie dziękujemy za zaufanie Pani Dyrektor Gołdzie Tencer i kierownikowi literackiemu Teatru Żydowskiego Remigiuszowi Grzeli!!

PS. Poza Helą i Pauliną czytać dla Państwa będą również znakomite aktorki Teatru Żydowskiego: Sylwia Najah i Monika Soszka! Siła kobiet! 💣

#TeatrŻydowskiwDomu #TeatrwDomu

Źródło grafiki tytułowej: WikiMedia.org