Skip to main content

Spektakl Skłodowska. Radium Girl znalazł nowy dom! Jest nim Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. 18 grudnia odbyła się częstochowska premiera przedstawienia. Wydarzenie poprzedziła konferencja prasowa, podczas której wspólnie z reżyserką, Agatą Biziuk opowiedzieliśmy o naszej Skłodowskiej – o szczerej fascynacji noblistką, o procesie powstawania spektaklu i jego czteroletniej historii… Tak, to już cztery lata! Pokaz premierowy na scenie kameralnej częstochowskiego Teatru był jednocześnie 50. pokazem przedstawienia. To podwójne święto jest okazją do krótkiego przypomnienia „kariery” spektaklu o Marii Skłodowskiej-Curie.

Pierwsza, białostocka, premiera przedstawienia odbyła się 25 listopada 2017 roku w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku i związana była ze 150. rocznicą urodzin noblistki. W styczniu 2018 roku w Teatrze WARSawy nasza Radium Girl miała swoją stołeczną premierę. Na przestrzeni ostatnich czterech lat spektakl był z powodzeniem prezentowany nie tylko w Warszawie i na Podlasiu, ale też zjeździł kawał Polski – odwiedziliśmy: Gdańsk, Sopot, Toruń, Kraków, Lublin, Tarnów, Kwidzyn, Chorzów, Krosno, Wyszków, Chełmno, Łomżę. Fragmenty spektaklu prezentowaliśmy nawet w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie z okazji Jej urodzin. Skłodowska przyniosła nam też nagrody: nagrodę publiczności na 26. Alternatywnych Spotkaniach Teatralnych KLAMRA 2018 w Toruniu oraz I nagrodę jury XXII Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii TALIA 2018 w Tarnowie. To ważne dla nas przedstawienie, które – jak nam się wydaje – jest ciągle aktualne i poruszające. Dlatego niezwykle cieszy nas to, że w najbliższych miesiącach będzie regularnie prezentowane.

Tak jak, cytując scenariusz przedstawienia, „Maria miała w życiu trzy miłości – nieszczęśliwą, rozsądną i szaloną”, tak Skłodowska. Radium Girl miała trzy premiery – białostocką, warszawską i częstochowską. Ogromnie dziękujemy Panu Dyrektorowi Robertowi Dorosławskiemu za zaproszenie, a Zespołowi Teatru im. Mickiewicza za życzliwość i gościnność!

Wypatrujcie nas w repertuarze częstochowskiego Teatru do końca sezonu! Najbliższe spektakle już w styczniu i lutym…

fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Gazeta Wyborcza