Skip to main content

Wystąpiliśmy ostatnio w roli reżyserów… W nasze ręce oddała się grupa studentów socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, którzy z pokorą i oddaniem wykreowali na scenie Uniwersyteckiego Centrum Kultury świat zapisany przez Małgorzatę Sikorską-Miszczuk w dramacie pt. „Walizka”. Przygotowane wspólnymi, socjo-papahemowymi siłami czytanie performatywne było czułą wycieczką w poszukiwaniu tożsamości i prawdy o sobie, próbą dotknięcia pamięci o Holokauście, zmierzenia się ze zbiorowym doświadczeniem traumy. Dla naszych aktorów: Justyny, Angeliki, Aleksandry, Oli, Dalii, Pauliny i Michała było to również spotkanie z obcą im materią teatru, w którą – mamy nadzieję – uwierzyli i z którą się zakolegowali.

Drodzy – dziękujemy Wam za zaufanie i poświęcenie! Dziękujemy Nataszy Topor za piękne dźwięki, które wypełniły przestrzeń tej wzruszającej opowieści oraz Kasi Niziołek i Kasi Sawickiej-Mierzyńskiej za zaproszenie nas do tego projektu i współpracę przy jego realizacji.

Bardzo nam miło, że gościnią na pokazie czytania była autorka dramatu, Małgorzata Sikorska-Miszczuk. Po pokazie odbyła się rozmowa, w której mieliśmy zaszczyt uczestniczyć. Wiadomo – warto rozmawiać, zwłaszcza o tym, co jest do przepracowania.

fot. Marcin Onufryjuk