Ułatwienia dostępu

Skip to main content

Ahoj! Białostocka premiera MADAGASKARU już tuż tuż!

Serdecznie zapraszamy na białostocką premierę spektaklu Madagaskar, który przygotowaliśmy w koprodukcji z Teatrem Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie. Przedstawienie powstało na kanwie tekstu Magdaleny Drab, a jego reżyserką jest debiutantka, studentka V roku reżyserii w białostockiej filii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, znana podlaskiej publiczności z autorstwa spektaklu „Będzie znak”, laureatka tegorocznego Forum Młodej Reżyserii – Gosia Dębska.

Białostockie pokazy premierowe odbędą się 11 grudnia (sobota) o godz. 19:00 oraz 12 grudnia (niedziela) o godz. 17:00 w Uniwersyteckim Centrum Kultury mieszczącym się na kampusie Uniwersytetu w Białymstoku, przy ul. Ciołkowskiego 1N. Wstęp na spektakle jest bezpłatny. Obowiązuje rezerwacja wejściówek. Jedna osoba może zarezerwować jedno miejsce, przesyłając swoje imię i nazwisko na adres: rezerwacje@uwb.edu.pl (wpisując „Madagaskar” w tytule maila i podając w jego treści wybrany termin). Rezerwacja jest ważna po otrzymaniu potwierdzenia. UWAGA! W związku z ministerialnym rozporządzeniem dotyczącym ograniczenia ilości widzów biorących udział w wydarzenia kulturalnych do 50% możliwego obłożenia widowni – zwracamy się do Państwa z gorącą prośbą o pobranie i okazanie przed wejściem do sali widowiskowej UCK paszportów covidowych lub certyfikatów szczepień przeciw COVID-19, pozwoli nam to nie zaliczyć Państwa do regulaminowej puli widzów i tym samym zaprosić na pokazy premierowe wszystkich zainteresowanych w dbałości o bezpieczeństwo wszystkich widzów.

W zeszłym roku, podczas festiwalu Kierunek Wschód/Inny Wymiar, białostocka publiczność miała okazję zapoznać się ze spektaklem PeKiN na podstawie tekstu i w reżyserii Agaty Biziuk, którego premiera miała miejsce w 2109 roku w Teatrze Żydowskim. Dzięki gościnności Uniwersyteckiego Centrum Kultury już niebawem będziemy mieli niebywałą przyjemność zaprezentować białostoczanom efekt naszego kolejnego spotkania z zespołem Teatru Żydowskiego.

Do obejrzenia Madagaskaru zachęcamy Państwa słowami recenzentki Krystyny Gucewicz:

To naprawdę boski melanż w wydaniu młodych, zwariowanych ludzi sztuki spod szyldu Teatru PAPAHEMA, szczęśliwie po raz drugi przygarniętego przez Teatr Żydowski na warszawski bruk teatralny. Już po premierze niezwykłego PeKiN-u (2019) poznaliśmy metodę narracji, jaką ci artyści przedkładają nad inne – patchwork, groteska i serio, wczoraj i dziś złączone w jedno, szczera troska o nas, o sens bycia tu i teraz. Poszukajcie wieści o tej niezwykłej gromadzie artystycznej z białostockim rodowodem; są jednym z najciekawszych zjawisk w polskim teatrze. Teraz „Madagaskar”. Raj na niby, membrana czasów, w których żyjemy, smutek i dramat na granicy koszmaru, bezradność i konieczność powracania pamięci, zdziwienie, że to się tak rymuje z dniem dzisiejszym.

Szczegółowe informacje dotyczące spektaklu znajdą Państwo na: https://teatrpapahema.pl/madagaskar/

Produkcję spektaklu dofinansowano ze środków z budżetu Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra 2021” oraz ze środków z budżetu Miasta Białegostoku. Partnerem spektaklu jest Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie, Filia w Białymstoku. Spektaklowi towarzyszą działania dotyczące realizacji programu edukacyjnego. Projekt zakłada nawiązanie stałej współpracy z nauczycielami oraz uczniami stołecznych i białostockich liceów.

Patroni medialni: Radio Nowy Świat, TVP Kultura

Patron honorowy programu edukacyjnego: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

fot. Marek Zimakiewicz